Jdi na obsah Jdi na menu
 


Poděkování a současná situace na knižním trhu

Poděkování

 

Vážení čtenáři a příznivci mého díla,

chtěl bych tímto poděkovat všem, kteří dodnes nezapomněli na mé knihy a v hojném počtu navštěvují mé stránky. Tam po dlouhou dobu nemohli nalézt nic nového a zajímavého, což ovšem neznamenalo, že bych dále nezkoumal a nepsal. Situace na vydavatelském trhu zastavila proud vydávání, ačkoli to je proti jeho smyslu, nevycházejí-li knihy, o které mají čtenáři zájem. Protože se ti průbojnější z Vás na mne neustále obracejí s dotazy, kde lze konkrétní již vydané tituly sehnat, rozhodl jsem se své internetové stránky celé přepsat a zavést opatření, která by odpovídala dnešní době. Situace je objasněna následujícím článkem.

 

Unikátní a zároveň hrozivý nový jev v české kultuře

 

Snad žádný národ není tak dominantně národem knihy jako Češi a všichni, kteří mluví nebo čtou česky. Jistým handicapem česky psané literatury je, že to není jazyk světový, takže počet vycházejících titulů je nutně menší než v takových jazycích jako angličtina, němčina, francouzština, španělština, atd. I přesto cizinci i s takovými nejsvětovějšími jazyky žasli kolik titulů knih u nás vychází v poměru na obyvatele a v jak velkých nákladech.

Přístup ke knihám nebyl vždy jednoduchý. V průběhu dějin byly doby kdy jich bylo málo, byly velice drahé a byly oběťmi cenzury. Totalitní režimy knihy s oblibou ničí a můžeme říci, že je to jejich poznávacím znamením. Češi se tomu vždy obratně snažili čelit a knihy si cenily nade vše. Knihy se pašovaly, opisovaly, půjčovaly a četly přes noc. Jako samizdaty vydávané na psacím stroji, nebo pašované ze zahraničí nevycházely jen politické knihy ale i knihy duchovního obsahu. Protože bylo nemožné cestovat na dlouhých čtyřicet let cestovat a železná opona zapadla skutečně důkladně, nevěděli jsme poznatky ve světě a dokonce i bibliografie vědeckých prací v té době se vyznačují ubohými prameny.

Od listopadu 1989 se situace dramaticky změnila. Již v revolučních dnech přijížděly kamióny s knihami, které byly okamžitě vyprodané a vlastní nakladatelská produkce se rychle rozvíjela a nabývala na kvalitě z hlediska obsahu i typografického pracování.

Zhruba od roku 2010 však došlo k pozoruhodnému zlomu, který je těžké vysvětlit a jistě to bude zajímavý námět pro historiky. V té době byla silně omezena nakladatelská činnost a sám jsem byl svědkem, že lidé v největších knihkupectvích bezradně chodili a hledali novinky. Teprve poté začal jejich zájem opadat. Nebyli to tedy lidé, kteří přestali číst. Co mohlo vypadat jako dočasný výkyv na trhu se ukázalo být setrvalým stavem, který se spíše ještě prohlubuje. I když se na první pohled může zdát, že knihkupectví jsou plná, skutečnost odhaluje fakt, že mnoho nakladatelů skončilo, nebo omezilo svou činnost a zanikla většina antikvariátů a knihkupectví. Ta, pokud zcela nezanikla (to platí zejména o těch velkých) mění sortiment a snižují prodejní plochy.

Prodeji knih jistě neprospívá i jejich vysoká cena. Je dána především tím, že distributoři žádají 30% prodejní ceny a knihkupci též. I při této nehoráznosti platí, že se dopouštěli něčeho, co lze patrně označit za hospodářský zločin, který ovšem ve svých důsledcích nutně dopadal a dopadá i na ně. Jistě jste si všimli, že v distribuci je produkce jen omezeného počtu nakladatelství. Přitom statistiky jasně hovoří o tom, že jejich počet se pohyboval v danou dobu mezi 5 000 až 2 500. Bylo by jistě zajímavé vědět kolik jich bylo celkem, protože některé zanikaly a jiné opět vznikaly. V tomto je samozřejmě zjevný rozpor, protože v knihkupectvích zdaleka nenajdeme produkci od tolika nakladatelů. Je to tím, že se neobtěžují své knihy dát přímo knihkupci nebo distributorovi? Nikoli! Většina knihkupců nechce brát knihy přímo od nakladatelů a i distributor často nemá zájem, takže tím prakticky brání vstoupit takovému nakladatelství na trh. Toto je samozřejmě důvod proč mnohá nakladatelství zanikají hned v zápětí co vznikla.

Tyto způsoby mohly zastavit vyjití knihy v minulosti, když se její vytištění neobešlo bez řada odborníků se specializovaným zařízením. Dnes je však situace jiná. Díky digitálním technologiím lze udělat mnohé, co dříve nebylo možné, že se nejspíše opět vrátíme k samizdatům a knihy budou vycházet jako bibliofílie. Tak tomu bude nyní i u mých knih. Vše dostupné objevíte na těchto stránkách a v případě zájmu o některý titul mi napište (viz kontakt).